Mājas apsildīšana ar elektrisko katlu – priekšrocības un trūkumi

Šajā rakstā mēģināsim smalki izanalizēt māju apsildīšanai izmantojamo elektrisko katlu trūkumus un priekšrocības. Elektrisko katlu tirgus mums piedāvā vairāku veidu katlus: elektrodu, indukcijas u.c. Katrs no tiem lieliski tiek galā ar savu uzdevumu – nodrošina telpas ar siltumu, rada tajās mājīgumu un komfortu. Kādas tad ir priekšrocības un kādi ir trūkumi šīm apsildes ierīcēm?
Elektrisko katlu priekšrocības:

  • Elektriskā katla cena un tā uzstādīšana.
  • Ērta elektriskā katla lietošana.
  • Elektriskais katls rada komfortu.
  • Elektriskā katla lietošana ir droša un ekoloģiska.

Elektriskā katla iegāde un uzstādīšana būs manāmi lētāka nekā gāzes katla iegāde vai arī kāda cita katla iegāde, vienalga vai tas darbojas ar cieto vai šķidro kurināmo. Pirmkārt, jau mājas pieslēgšana gāzes vadam nav nemaz tik lēts prieks un arī tehniski, ne vienmēr, ir tāda iespēja.
Jāņem vērā arī tas fakts, ka kurināmā uzglabāšanai ir vajadzīga papildus vieta, ar to vajag apieties ļoti uzmanīgi. Papildus izmaksas jums sagādās gan pareiza un droša ventilācijas ierīkošana, gan skursteņa uzstādīšana, kā arī noplūdes skaitītāja uzstādīšana.

Ja jūs iegādājieties elektrisko katlu, tad viss ir daudz vienkāršāk. Pirmkārt, lai to uzstādītu, jums nav vajadzīga speciāla atļauja, otrkārt, jums nav vajadzīga papildus vieta kurināmā uzglabāšanai un arī problēma ar skursteņa uzstādīšanu nebūs jārisina. Vēl viena liela priekšrocība – jums regulāri nebūs jāiegādājas kurināmais, jo elektrība tiek padota mums jau sen zināmā veidā – pa vadiem.

Elektriskais katls nav pārlieku liels un pat ja jums ar siltumu jānodrošina daudz lielākas platības telpās, tad katla uzstādīšanai nav nepieciešama atsevišķa telpa, kā tas ir tad, ja jums ir katls ar šķidro vai cieto kurināmo.

Īpaši izdevīgi elektriskie katli ir mazu māju apsildīšanai, jo tādas mazas platības mājā nebūtu izdevīgi ierīkot atsevišķu telpu, piemēram, gāzes ierīces vai katla uzstādīšanai.

Mājā, kurā darbojas elektriskais katls, ir ļoti ērti regulēt gaisa temperatūru, tas palīdz radīt mājīgu un komfortablu vidi. Vadība notiek ar ērtu pogu palīdzību, kuras ļauj precīzi un ātri regulēt temperatūru.

Elektriskie sildītāji darbojas ļoti klusi. Tā darbības procesa gaitā neveidojas cilvēkam bīstami atkritumi, gaiss apkārt katlam neizdeg un nepiesārņojas, nav atklātās liesmas, nepastāv gāzes noplūdes vai cita, ātri uzliesmojošā kurināmā risks. Ir redzams, ka elektriskie katli nodrošina ekoloģisku ekspluatāciju un pilnīgu ugunsdrošību.

Tagad pievērsīsim uzmanību mīnusiem, jo arī šajā gadījumā tādi pastāv.

  • Elektroenerģijas patēriņš.
  • Piesaista elektriskajam padeves tīklam.
  • Nepieciešamas speciāli tam paredzētās instalācijas.
  • Laika gaitā var rasties problēmas ar apsildes elementiem.

Iestājoties apkures sezonai, kad būs vajadzīga efektīva telpu apsildīšana, jūsu rēķini par elektroenerģiju vairākkārt pieaugs, jo elektriskā katla kurināmais ir elektroenerģija, kura ir vairākas reizes dārgāka par citu kurināmo.

Ja jūs dzīvojat tādā vietā, kur bieži notiek elektroenerģijas padeves traucējumi, tad jūs paliksiet ne tikai bez gaismas, bet arī bez siltuma. Tas ir viens no galvenajiem elektriskās apkures trūkumiem. Ja elektroenerģijas padeve kādu laiku bija traucēta, bet pēc tam atkal atjaunota, tad jūsu elektriskās apkures sistēma uzreiz nesāks darboties uzstādītajā režīmā, paies zināms laiks, kamēr tā atkal atjaunos savu darbību. Lai sevi pasargātu no tādiem neparedzētiem gadījumiem, būt vēlams, iegādāties rezerves ģeneratoru.

Jāpievērš liela uzmanība tam, kādā stāvoklī ir elektriskie vadi, vai tie būs spējīgi izturēt to jaudu, ar kādu darbosies elektriskais katls, vai tie nepārkārsīs un nepārdegs, tāpēc vienmēr pirms elektriskā katla uzstādīšanas ir jāaizdomājas par kvalitatīvu elektrisko vadu uzstādīšanu.
Visām apkures sistēmām piemīt gan priekšrocības, gan trūkumi un izvēle, protams, paliek tikai un vienīgi jūsu ziņā.